GTC Enerji – HSB Marine Yüzen Güneş Santrali Kurdu

 GTC Enerji – HSB Marine Yüzen Güneş Santrali Kurdu

Son yıllarda yenilenebilir enerji kaynaklarına artan ilginin bir ürünü olan güneş enerji santrallerine GTC Enerji ile HSB Marine ortaklığı ile bir yenisi daha eklendi.

Yerli güneş paneli üreticisi GTC Enerji ile HSB Marine ilk örnek yüzer GES’i kurarak örnek bir projeye imza attılar.

Türkiye’nin önde gelen yüzer platform tasarım ve inşa firmalarından biri olan HSB Marine ile yerli güneş hücresi ve güneş paneli üreticisi GTC Enerji; yüzer güneş enerji santralleri alanında işbirliği yaptı. Yerli ekipman ve yerli tasarıma sahip yüzer güneş enerji santrali tasarlandı. Pendik Marina’ya kurulan yüzer güneş enerjisi santrali yaklaşık 50 kW gücüne sahip.

Çin’de ve Japonya’da yaygın olan yüzer güneş enerji santralleri, Türkiye’de ilk defa Pendik Marina’ya kuruldu. Yerli yüzer GES’in Çin ve Japonya’daki örneklerinden farkı plastik aksam yerine fiber malzeme kullanılması. Plastik malzeme kullanılmaması nedeniyle de yerli yüzer GES’in en az yüzde 12 daha fazla elektrik üretebildiği ifade edildi.

Yüksek nem ve ıslak ortamlarda çalışabilecek şekilde tasarlanan yerli yüzer GES‘de cam paneller kullanıldı ve bu santrallerin 20-25 yıl çalışabilmesi gerektiği ifade edildi.