Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği TÜREB Nedir?

Rüzgar enerjisi, rüzgarların hava akımından dolayı sahip olduğu kinetik enerjidir. Türkiye’de yenilenebilir kaynaklardan güneş enerjisinden sonra gelen rüzgar enerjisi ülkemiz için önemli bir yere sahiptir. Rüzgar enerjisi potansiyeli yüksek olan bölgelerimizde elektrik üretimi gün geçtikçe artmaktadır. Rüzgar enerjisinin; rüzgar santralleri, rüzgar enerjisi destekli sulama faaliyetleri, evler için kullanılması , farklı telekomünikasyon faaliyetlerinde ve elektrik üretiminde kullanılması gibi alanların fazla olması ilgiyi arttırmıştır. Petrol krizinden sonra yenilenebilir enerji kaynaklara ilginin artması sonucu güneş enerjisi ve rüzgar enerjisi başta olmak üzere farklı kaynaklara ciddi bir yönelim olmuştur.

TÜREB nedir sorusuna gelecek olursak, Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB); ülkemizdeki rüzgar enerjisi potansiyelinin ekonomiye kazandırılması konusunda kurulan Türkiye’nin rüzgar enerjisi konusunda en aktif ve en büyük sivil toplum kuruluşudur. “ TÜREB neden var?” sorusunun hadi cevabını verelim. 1992 yılında kurulan birliğin amacı dünya genelindeki veya gündemdeki teknolojileri araştırmak, analizini yapmak, teorik ve pratik uygulamalar yaparak farklı teknolojileri ülkemiz ekonomisine katmaktır. Rüzgar enerjisinin son yıllarda kazandığı ivme dünya genelinde en hızlı tepki veren ve gelişen enerji kaynağı olması TÜREB’in önemini ortaya koymuştur. CO2 salımı azaltılması ve iklim değişkenliğinin önlenmesi bakımından Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği’ni önemli bir yere koymaktadır. Birlik özellikle rüzgar enerjisi sektörüne yönelik çalışmaları olmakla beraber enerji sektöründeki farklı etkinliklere katılarak ve etkinlikleri düzenleyerek farkındalık kazandırmaya çalışmaktadır.

  Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği, rüzgar konusunda geniş bir yelpazaye sahiptir. Farklı etkinlikler, yazılı eserler ve farklı çevrimiçi sohbetler vardır. TÜREB, Türkiye’nin rüzgar enerjisi şu anki durumu veya gelecekteki durumu hakkında farklı veriler paylaşmaktadır. Dünya’nın ve Türkiye’nin rüzgar enerjisi veri tabanı oluşturulmuş. Farklı veriler kayıt altına alınıp güncellenmektedir. Rüzgar enerjisi kurulu gücü, rüzgar türbini sayıları, bölgelerdeki rüzgar santralleri ve birbirinden değerli veriler veri tabanında kayıt altına alınmaktadır.   

TÜREB, rüzgar enerjisi alanında farklı yayınları ortaya koyar. Bunlar:

  • Türkiye Rüzgar Enerjisi İstatistik Raporları
  • Türkiye Rüzgar Santralleri Atlasları

 

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği, 2012 yılında ilk kez düzenlediği Türkiye Rüzgar Enerjisi Kongresi’ni gerçekleştirdi. O yıldan itibaren düzenli olarak gerçekleşen kongre, ulusal ve uluslararası arenada rüzgar enerjisi gücünü yerli ve yabancı yatırımcılara en iyi şekilde anlatabilmeyi esas almıştır. Ayrıca TÜREB TV ve TÜREB Dergi gibi yayın organları yoluyla yazılı ve sözlü olarak faaliyet göstermektedir. Özel sektördeki kurumsal firmalar, resmi kurumlar ve bireysel üyeleri ile çok geniş bir kitleye sahiptir.

 

TÜREB, kurulduğu tarihten itibaren rüzgar enerjisi alanında Türkiye’yi ciddi bir oyuncu yapmakla beraber yerli ve yabancı yatırımcılara rehberlik ederek onlara yol göstermiştir. Rüzgar enerjisi mevzuatları ve yönetmeliklerini aktarıp yatırımcılara destek olmuştur. Böylelikle rüzgar enerjisinin geleceği güvenilir ve birinci kaynaktan verilerle daha geniş kitlelere yayılmıştır.  

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.